Co je to jóga?

Budha Jóga Jóga je cestou rozvoje propojující tělo, mysl a duši, s cílem nejhlubšího poznání vlastní existence. Je to postoj k životu, systém vycházející z indické filosofie, prastaré učení, jehož počátky sahají až 5000 let zpátky do historie. V překladu jóga znamená „spojení, jednotu“.
Pod vlivem stresu a napětí moderního života se stále více lidí obrací k józe, jako ke způsobu cvičení a relaxace. Jóga je oceňována pro své blahodárné účinky a působení na lidský organismus. Je vyhledávána sportovci i lidmi s pohybovými či dechovými potížemi, doporučována fyzioterapeuty.
Lidé, kteří začnou jógu praktikovat, vnímají zlepšení na fyzické úrovni, tělo se stává pevnější, pružnější, protažené, mnohdy se zlepší či úplně vymizí zdravotní problémy a bolesti. Kromě toho pravidelná praxe jógy přináší i zvýšení životní energie, zklidnění nervové soustavy, zlepšení koncentrace mysli.
Jóga nás učí pracovat se svým dechem, dech je naším pomocníkem při cvičení, ale mnohdy pak nepříjemné situace lépe „rozdýcháme“ i v běžném životě mimo jógovou podložku. Pokud se člověk vydá cestou jógy, učí se žít v souladu s jejími principy, postupně začíná být vnímavější k sobě i svému okolí. Jóga nás učí zastavit naši roztěkanou mysl a žít v přítomném okamžiku. Vnáší nám do života harmonii, rovnováhu a vnitřní spokojenost, díky které se můžeme cítit šťastní.Doporučená literatura:
UNIJÓGA – Ivana a Jan Kneislovi, Petr Kučera, Dobrovský 2007
JÓGA KROK ZA KROKEM, Dr. Svámí Gítananda Giri, Dobra& FONTÁNA 1999
JÓGA ANATOMIE, Leslie Kaminoff, Amy Matthews, Albatros 2013
POWERJÓGA nová cesta, Václav Krejčík, Grada 2013
PĚT ELEMENTŮ, Frank Seefelder, Eugenika 2013
HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE, Dinah Rodrigues, Fontána 2014